Kettsaagide hooldus
Autor:
Motoneti meeskond
Avaldatud: 2.9.2022.
(Uuendatud 12.12.2023)
Kettsaag on tõhus ja turvaline tööriist, kui tead õigeid töövõtteid ning saag on õigesti hooldatud. Oluline on meeles pidada ka seda, et kettsaega töötades tuleks alati kasutada turvavarustust. Hoolduseteema võib jagada kolmeks:
1) asjad, mida tuleb kontollida iga kasutuskorra järel
2) kergemad hooldustoimingud nagu keti teritus
3) sae kulunud detailide vahetamine ja asendamine varuosadega
Igale kasutuskorrale eelnevad toimingud
Ketiõli kontroll ja lisamine – vahet pole, kas sul on aku-, elektri- või mootorsaag, on äärmiselt oluline, et ketiõli lisamine toimuks alati enne sae kasutamist. Ketiõli puhult tuleks jälgida ka seda, et kasutaksid just saeketile mõeldud õli.
Akusaagide puhul kontrolli aku laetust ja mootorsae puhul kütuse taset. Kui paagid on täis tangitud ja akud täis laetud, ei pea töö katkemise pärast muretsema.
Ära unusta kontrollida ka olulisemaid turvasüsteeme. Päästiklüliti ja ohupiduri tõrgeteta liikuvust ning ketipiduri ja tagasilöögikaitse toimimist tuleb alati kontrollida. Enne sae kasutamist kontrolli ka keti olukorda, teravust ja pingul olekut. Töö käigus saele kogunenud mustus tuleks eemaldada kasutamise järel, kui saag on maha jahtunud.
Õiged hooldusvõtted ja teritamine
Hooldustoimingute tegemiseks on vajalikud korralikud tööriistad. Uue saega on enamjaolt kaasas universaalne tööriist, millest on metsas abi, aga kodustes tingimustes on tõhusam näiteks kombineeritud saevõti. Sae puhastamist kergendab ja kiirendab väike suruõhukompressor, millega saad puhtaks ka kitsamad kohad.
Iga kettsaag on veidi erinev ja kõige paremini õpid seda hooldama hoolikalt kasutusjuhendit lugedes. Metsas olles piisab sae puhastamiseks mõnest eri suuruses harjast. Jahutusribide vahelt saab prahi välja väiksema harjaga, suuremaga harjad purukoti ja õhupuhasti pinna puhtaks.
Ketitera teritamiseks leidub rohkelt praktilisi abivahendeid ja õppevideosid. Õpi teritustehnika korralikult selgeks – harjutamine teeb meistriks. Kui keti teritus tundub siiski liiga keerulisena, siis soovitame pöörduda ketiterituse professionaali poole. Metsa minnes on võib kaasa võtta sobiva varuketi, sest üllatusi võib ette tulla ka kogenumatel metsameestel.
Sae puhastamine ja varuosad
Aeg-ajalt on mõistlik teha saele põhjalik puhastus ja kulunud osad välja vahetada. Süüteküünla eemaldamine, kontroll ja vajadusel vahetus on tüüpiline komistuskivi, mis saemehi ees ootab. Sama puudutab ka õhufiltrit. Pese õhufiltrit sooja vee ja seebiga ja kui filter on ikka väga määrdunud ning kulunud, siis vaheta see välja. Kasuta suvel ja talvel selleks ette nähtuid õhufiltreid.
Mootorsae juhtplaat on ka osa, mis kulub, vajab hooldust ja mõnikord ka väljavahetamist. Keti vahetuse käigus tuleks juhtplaati pöörata, et kulumine oleks ühtlane. Juhtplaadi juhtsoon ja õliava tuleb puhastada regulaarselt, võimalikud ebatasasused saab üldiselt maha lihvida. Kui laba juhtsoon ei hoia veohammast paigal või kett ei püsi soones, siis on mõtekas laba uue vastu välja vahetada.
Saeketi hambad
Keti samm on kaugus ketis oleva kolme järjestikuse needi vahel jagatuna kahega. Samm on alati antud tollides. Kõige tavalisemad keti sammud on 1/4" (6,35 mm), 0,325" (8,26 mm), 3/8" (9,5250 mm), 0,404" (10,26 mm) ja ¾" (19,05 mm)". Enamikul Oregoni kaubamärgiga kettidel on tõmbelülidele märgitud ka seerianumber, mille alusel saab jaotust määrata. Motoneti toodete pealkirjas tähendab "VL" veohammaste arvu.
Saeketi laiuse määramine
Laiuse all mõeldakse veohammaste laiust (koht, mis liigub juhtplaadi soones). Standartsed laiused on .043" (1,1 mm), .050" (1,3 mm), .058" (1,5 mm) ja .063" (1,6 mm). Laiused .080" (2 mm) ja .122" (3,1 mm) on mõeldud metsasaagidele.
Juhtplaat
Juhtplaadi pikkus on märgitud plaadile tollides, sentimeetrites või millimeetrites. Tüüpilised pikkused on 14" (35 cm), 16" (40 cm) ja 18" (45 cm). Plaadile on tihti märgitud ka veohammaste arv, jaotus ning soone laius.
Saeketi kinnitus
- Valesti pingutatud kett kulub kiiremini ja koormab muid sae detaile.
- Kuuma ketti ei saa pingutada, pingutus tehakse enne tööde algust või siis, kui kett on korralikult maha jahtunud!
- Õigesti pingutatud saekett liigub juhtplaadil mõõdukalt. Liiga lõtv kett ripub ja liiga pingul kett ei liigu üldse.
Uue saeketi kasutuselevõtt
Uue keti kasutusaega saab pikendada järgmiste toimingutega:
- Puhasta hoolikalt juhtplaadi juhtsoon ning õliavad näiteks puidust tikuga.
- Leota ketti ketiõlis mõned tunnid, et õli tungiks igasse ketidetaili.
- Kasuta saagi poole võimsusega mõnda aega enne, kui alustad sae kasutamist uue ketiga, nii jaotub ketiõli ka juhtplaadi igale osale.
- Lase ketil ja juhtplaadil korralikult soojeneda.
- Kasuta saeketti alguses kergemateks saagimisteks, katkesta tihti ja kontrolli keti pingul olekut, vajadusel lase ketil jahtuda ja pinguta seda siis.