Kevadised aiatööd
Autor:
Motoneti meeskond
Avaldatud: 3.2.2023.
(Uuendatud 12.12.2023)
Nii kui päike kevadel soendama hakkab, hakkavad ka tõeliste aiapidajate käed sügelema aiatööde järgi. Mõndade aiatöödega tuleb oodata lume sulamist, teiste töödega aga saab alustada juba enne seda. Millistest töödest siis õigupoolest alustada?
1. Aitööriistade korrastus
Korralike ja korras tööriistadega on töö tegemine puhas lõbu. Enne aiatöödega alustamist vaata üle oma aiatööriistade olukord. Terita kirved ja aiakäärid, vaata üle reha- ja labidavarred. Ka hekilõikurite ja muruniidukite hooldus on kindlad asjad, mis varakult ära teha tasub, et lõikus- ja niitmishooajaks valmis olla.
2. Viljapuude lõikamine
Viljapuude lõikus tuleks teha enne pungade puhkemist, ning jälgida ka seda, et lõikehaav liiga suur ei oleks. Lõikehaava tuleks jälgida sellepärast, et kevadel lihtsalt puudel mahl jookseb ja lõikehaavad ei pruugi kiiresti paraneda. Lisaks võivad puud seetõttu haigestuda seennakkustesse. Lõikamisega võib algust teha juba siis, kui temperatuur püsib 0 kraadi juures ja alustada tuleks luuviljaliste puude lõikamisest, viimasena lõika õunapuud.
3. Kasvuhoone korrastamine
Kasvuhoonega võid tegelema hakata juba siis, kui lumi veel maas. Alusta kasvuhoone konstruktsiooni ja katte ülevaatusega. Kui miskit vajab parandamist, siis on seda tark enne istutustöid ära teha. Kasvuhoone võiks kevadel ka korralikult ära puhastada. Puhastamiseks sobivad suurepäraselt rohelise seebi lahus ning mikrofiiberlapid või pehmed harjad. Kevad on hea aeg ka kasvuhoones kahjuritõrje tegemiseks. Kui kasvuhoone korras ja puhas, siis vii kasvuhoonesse veel õues leiduvat lund, et mulda niisutada.
4. Heki pügamine
Esimene heki pügamine tuleks teha varakevadel, kõige sobivam on selleks aprillikuu. Siis on põõsaste mahlajooks veel tagasihoidlik ja lõikus ei sega ka põõsas pesitsevaid linde. Teine lõikus põõsastele tuleks teha juulis–augustis, kui taim hakkab valmistuma talvehooajaks. Lõikevahendeid on erinevaid: kes hekikääridega vaeva näha ei soovi, siis hekipügamiseks on tänapäeval pakkuda erinevaid aku- ja mootoriga hekilõikureid.
5. Õue riisumine
Riisumistöö saad ära teha alles siis, kui lumi on sulanud. Riisu kokku kõik sügisel aeda jäänud lehed ja sodi, lisaks korja kokku suuremad kivid. Töö on küll aeganõudev, samas on puhast aeda hea vaadata. Kui aga riisuda ei taha, siis võid multšiva muruniidukiga aia üle käia, nii pääsed kergema vaevaga.