Vedelgaasi ostmine on lihtne!
Autor:
Motoneti meeskond
Avaldatud: 12.9.2022.
(Uuendatud 12.12.2023)
Vedelgaasi ostes pea meeles: balloon + gaas + madalrõhuregulaator + voolik + voolikuklambrid!
Kui oled juba kogenud vedelgaasi kasutaja, siis tead, kuidas asi käib: too oma tühi balloon meile ja saad täis ballooni asemele. Maksad vaid ballooni sisu eest ehk siis vedelgaasi eest. Tehingu saad mugavalt teha Motoneti kaubamaja infoletis, kassas või interneti teel.
NB! Motoneti kaubamaja võtab vastu ainult neid balloone, mis vastavad ohutusnõuetele ning omavad direktiivi 2010/35/EL nõuete kohaselt paigaldatud pii-märki ().
Esmakordselt gaasigrilli või gaasipliidi omanikuna on hea teada mõningaid asju, et saada seadmed kohe toimima.
1. Balloon: Vedelgaasi müüakse terasest ja komposiidist (plastist) balloonides. Uuemat tehnoloogiat esindavat komposiitballooni on kergem transportida/liigutada ja selle külgedel olevatest läbipaistvatest osadest saab hõlpsalt kontrollida alles olevat gaasitaset. Komposiitballoonide suurused on 5 ja 10 kg, terasballoonide suurused 5 ja 11 kg.
2. Propaan: Suurema propaanisisaldusega gaas, tänu millele saad pikema perioodi vältel nautida grillimist. Soovitame võtta tagavaraks 5 kg ballooni, et söögitegemine pooleli ei jääks.
3. Rõhuregulaator: Ballooni kasutuselevõtuks vajad madalrõhuregulaatorit. Selle abil ühendatakse balloon gaasivoolikuga ja see omakorda kasutatava seadmega. Rõhuregulaatori kinnitamiseks on kaks moodust: kiirühendus ja keermega ühendus. Rõhuregulaator tuleks vahetada hiljemalt 10 aastase kasutuse järel. Motoneti kaubamajas müügil olevatel balloonidel on kõigil kiirühendused.
4. Voolik ja klambrid: vedelgaasivoolik ja madalrõhuregulaator tasub osta koos, valmis komplektina, milles on voolik, reguleerija ja voolikuklambrid vooliku mõlemast otsast kinnitamiseks. Voolik tuleks välja vahetada 3 aastase kasutuse järel.
Kokkuvõtteks: Vali ballooni materjal ja suurus vastavalt oma vajadustele. Lisaks vajad ballooni sisu, ehk täidet. E-poest tellimust tehes pane ostukorvi kaks toodet: balloon ja ballooni täitmine. Ära unusta ka rõhuregulaatorit ja voolikut, kui vajad täiesti uut komplekti või soovid uuendada olemasolevat lahendust.
NB! Vedelgaasi nõudlus on eriti suur suvehooajal, mistõttu ei saa me garanteerida vedelgaasi toodete pidevat kättesaadavust Motoneti kaubamajas. Hangi vedelgaas enne suuremaid pühasid, nagu jaanipäev, tulles Motoneti kaubamajja tutvuma kohapeal olevate toodetega. Ja nagu ikka on Motoneti sõbralikud töötajad valmis aitama leidma sulle parimat lahendust.
NB! Tellides vedelgaasi e-poe kaudu, saab vedelgaasi kätte Motoneti kaubamajast, postiga saatmist ei toimu.
Mitmeotstarbeline vedelgaas – kasuta turvaliselt!
Vedelgaas on populaarne energiaallikas mitmetes eri kasutuskohtades ja kasutuskohti tuleb aina juurde. Paljudele suurtele grillimismeistritele on vedelgaas suureks abiks siis, kui on tarvis kiirelt midagi lauale saada. Üks uuematest ja hooga kasvavatest kasutusalasid on gaasi kasutamine sääsepüünistes.
Paadimatk, rattamatk, automatk, suvila ja söögitegemine
Vedelgaas on paljude toiduvalmistajate soosik nii profi- kui ka koduköögis. See on kõige kiirem viis grillid susisema ja suitsutajad tossama saada. Paadiga matkajatele ja autosuvilaga reisijatele annab vedelgaas nii soojust kui jahedust, toiduvalmistamise kõrval ka siseruumide soojustused ja ka külmkapid kasutavad oma energiaallikana vedelgaasi. Autosuvilasse hangi alati keermega balloon, nii väldid juhuslikku leket, kui balloon juhtub ümber minema.
Sama kehtib ka elektrilevivõrgust väljapoole jäävate eluasemete puhul. Vedelgaasipadrun on nii mõnegi matkaja päästja, sest mitte iga raja kõrvalt ei leia tuleaset või põletamiseks kõlblikku puitmaterjali.
Kohisejad ja pinisejad
Vedelgaasipõleti ehk gaasipõleti on mitmekülgne tööriist, mis vedelgaasi abil soojendab ja vajadusel kuumutab erinevaid objekte. Sellega võib sulatada külmunud torusid või soojendada liimipindasid katusetöödel. Põletit ei tasu siiski päris harjumata käele ulatada, sest kuum gaasileek süütab kiirelt kogemata misaiganes põleva materjali. Aina enamate suvilate ja koduhoovide rahu valvab nüüd gaasitoitel sääselõks, mis meelitab ahneid pinisejaid laialt alalt. Ka see seade vajab toimimiseks oma gaasiballooni, nii et pea see meeles, kui järgmine kord gaasikappi asja on.
Kasuta gaasi targalt
Vedelgaas on mitmekülgne ja kergelt käsitletav energiaallikas, peaasi, et kasutajaturvalisus on arvesse võetud alati. Pea meeles järgmisi tähtsaid asju:
Hoia gaasiballooni alati püstises asendis. Külili asendis võib gaasivedelikku lekkida ventiili kaudu välja. T turvaventiil takistab balooni plahvatamist tulekahju korral.
Kasuta rõhuregulaatorit. Kodumajapidamise rõhuregulaator tagab õige rõhu igas kasutustingimuses.
Pea meeles sulgeda ventiil. Sulge gaasiballooni ventiil alati, kui oled kasutamise lõpetanud. Rõhuregulaatori eemaldamisel võid vältida ka võimalikku ventiilinõela kinnikiilumist.
Hädaolukorras sulge ventiil kohe, kui tunned gaasi lõhna sõidukis või ehitises. Gaasiseadmetega ruumides kasuta vingugaasiandurit, sõidukis gaasiandurit. Kodused andurid leiad siit! Autoelamu andurid leiad siit!
• Sulge kohe ballooni ventiil
• Hoolitse tuulutuse eest: ava uksed ja aknad
• Ära suitseta või kasuta lahtist tuld
• Ära kasuta elektrilüliteid
• Vii võimalikult lekkiv balloon kohe välja
• Mine sõidukist või ehitisest välja
Tulekahju korral kutsu tuletõrje, telefon 112!
• Tuulutamise järel kontrolli voolik ja voolikuliitmikud seebiveega, avades esmalt ballooniventiil
• Seadmevea ja torulekke parandamiseks kutsu ekspert appi
Gaasile meeldib jahedus
Säilita gaasiballoone alati kuuma eest kaitstult. Ballooni ei tohi asetada näiteks grilli alla või kohta, kus temperatuur võib tõusta 40 kraadini. Paiguta balloon ahjust, pliidist, radiaatorist ning teistest sarnastest küttekehadest minimaalselt 1 meetri kaugusele. Vedelgaasi tuleks hoida kohas, kus on hea ventilatsioon, sest see on õhust raskem ja suurtes kogustes lämmatav. Talvel tuleks gaasiballooni hoiustada sisetingimustes, sest külm gaas ei põle hästi.
Eluruumides, karavanides ja elamuautodes ning paatides võib hoida kuni 25 kg vedelgaasi. Selles kaalus on arvestatud juba ka tühja ballooni netokaalu. Lekete kergemaks avastamiseks on vedelgaas lõhnastatud.
Vedelgaasi transportimisel tuleb koorem kinnitada. Balloon reisib turvaliselt, mugavalt ja õigesti püstises asendis, kui kinnitad selle istmele turvavööga. Tõsta balloon autost alati välja kuuma ilmaga, kui plaanid pikemalt parkida.