Motonet-logo
E-poe klienditeenindus
Klienditeenindus: tel (mobiilikõne hind), e-post: klienditeenindus@motonet.ee
Klienditeenindus on avatud tööpäeviti 8-20, laupäeviti 9-17, pühapäeval 10-18.

Nõuandeid kalapüügiks kai pealt ja kaldalt

Kalapüügiks ei ole tingimata vaja uhket kalapaati. Kõige lihtsam viis kala püüdmiseks on õiget aega ja varustust omades. See leht käsitleb kõige tavalisemate kalade, nagu haug ja ahven, püüdmist. Neid võib leida peaaegu igas järves ja merepiirkondades.

Saad kala püüda ka kai ääres, kuid parim viis kala püüda on välja minna ja ise katsetada erinevaid kalastuskohti. Mida rohkem kohti külastad, seda tõenäolisemalt kalapüük õnnestub.

Kuidas valida, kuhu visata?

Paljud järved ja mererannad on ümbritsetud puude ja põõsastega, mis omakorda raskendavad viskamist. Esmane prioriteet viskepaika valides on see, et heites ei jääks lant puuokstesse kinni. Seega otsi avatud, puudeta viskamisala, mille ees ei ole tihedat pilliroogu või veetaimestikku.

Hea kalakoha ühine tunnusjoon on nõrgalt kallakuga kallas. Kui kallas on järsk, ei ole see mõne erandiga sobiv kalapüügikoht. Hea püügisügavus on 1,5–2,5 meetrit. Lihtsustatult öeldes peaks umbes 5 meetri kaugusel kaldast olema 1 meeter vett. 10 meetri kaugusel kaldast peaks vesi olema 1,5 meetrit sügav ja 15–25 meetri kaugusel kaldast peaks vesi olema 1,5–2,5 meetrit sügav.

Parimad kohad kaldalt püüdmiseks on seal, kus lõpeb pilliroog või veetaimestik. Kaladele meeldivad varjatud kohad ja seetõttu eelistavad nad olla pilliroo ja taimestiku lähedal. Suurimad haugid luuravad roostiku servas ja püüavad väikseid kalu sealt.

Hea püügikoht võib olla ka tasane rand, kus ei ole roostikku. Veealused veetaimed toimivad varjualusena sarnaselt pilliroo või vesiroosiga. Veetaimed kasvavad tavaliselt mõne meetri kaugusel kaldast, enne seda, kus põhi hakkab kiiresti süvenema. Seal leidub haugi ja ahvenat.

Keskendu kalapüügile rannikuvööndis. Ei ole mõtet visata peibutisi 100 meetri kaugusele, kui vee sügavus on 15 meetrit või rohkem. Tavaline peibutusvahend ujub 1–2 meetri sügavuses vees, ilma et ta jõuaks põhjas asuva kalani. Oluline on, et peibutis ujuks atraktiivselt 10–15 meetri kaugusel kaldast, kus on kõige kalarikkam tsoon. Kalastaja peab keskenduma ka sellele, et peibutis saaks ületada veetaimestiku, ilma, et ta sellesse kinni jääks.

Saak kaldamuulilt

Tüüpiline kaldakai ulatub rannalt välja, jättes mõlemale poole kai äärde pilliroo või vesiroosivaiba. Parim asukoht ei ole tingimata kai otsas, vaid mõlemal pool kai ääres. Seega ei ole mõtet visata oma peibutusvahendeid sügavasse vette võimalikult kaugele muuli ninast, vaid kalda poole.

Kai ülemisest otsast saad visata oma peibutusvahendi piki kallast ja ujutada seda otse veetaimestiku kõrval. Seal tulevad haugid ja ahvenad sinu lanti püüdma.

Ahvenad on tavaliselt mõne meetri kaugusel veetaimestikust. Haugile seevastu meeldivad varjatud kohad ja ta tunneb ennast hästi ka pilliroos.

Keskendu oma kalapüügi tehnika lihvimisele

Kui vaatad kogenud kaluri tehnikat, näed, et ta töötab aktiivselt oma landi viskamisega. Lameda landiga kerimine on kõige halvem viis kala püüdmiseks. Kerimise ajal tee peatusi ja tõmba ritva aeg-ajalt.

Röövkaladele pakuvad huvi ettepoole sööstavad peibutused. Ebakorrapärane ujumine jätab mulje ehmunud ja vigastatud väikesest kalast, mis on kerge saak. Ei ole olemas kindlat valemit, kuidas lanti täpsemalt peatada või tõmmata. Iga kalamees arendab oma kogemustega välja oma landiujutamise käekirja.

Rannapüügil tekitavad probleeme kivid ja veetaimed. Kui sinu peibutis hakkab põhja kriimustama, tõsta ritv üles ja kiirenda rullimist. Nii saad landi ujuma pinna lähedale ja vähendad põhjatakistust.

Õpi, kuidas lugeda kalapüügikohta. Suuna oma heide pilliroo, kivi või vesiroosi lähedale. Kui näed veetaimede keskel vaba vett, siis proovi oma lanti sinna visata.

Keskendu piirkonnale, kust saad palju näkkamisi. Ahvenad on parvekalad ja kui sa ühe püüad, võid peaaegu kindel olla, et läheduses on ka teisi ahvenaid.

Haugid ei ole parvekalad, kuid nad võivad toidu otsimiseks koguneda väikesele alale. Ühes kohas võib püüda rohkem kui ühe haugi.

Kui sa ei tunne näkkamist, siis muuda kalastuskohta. Piisab paarist heitest ühe püügikoha kohta. Võid proovida lanti vahetada, kuid sageli annab koha vahetamine paremaid tulemusi. Kui kala järgib sinu peibutist või vaatab seda vaid põgusalt, võid proovida visata samasse kohta teist värvi või erineva suurusega peibutit.