Motonet-logo
E-poe klienditeenindus
Klienditeenindus: tel (mobiilikõne hind), e-post: klienditeenindus@motonet.ee
Klienditeenindus on avatud tööpäeviti 8-20, laupäeviti 9-17, pühapäeval 10-18.

Õngitsemine algajatele

Õngitsemine ei vaja erilisi kalastusoskusi ning sobib seega igaühele. Ka kalastusluba pole õngitsemiseks tarvis hankida, kui just pole tegemist kaitsealadega. Parim aeg õngitsemiseks on kesksuvi kuna siis on vesi soe ja rannavees leidub palju väikseid kalu. Enamlevinud õngitsuskalad on ahven ja särg. Õngitsemise hooaeg kestab juuni algusest augustikuu lõpuni.

Tüüpiline õngeritv on 3–6 m pikkune ja selle hind jääb mõne euro ja kümneka vahele. Lisaks õngeridvale on tarvis veel õngenööri, ujukit/õngerakendust ja konksu. Õnneks ei pea ise nuputama hakkama, milliseid osta ja valmiskomplekti saab poest mõne euroga.

Õngerakendust valides tuleb jälgida kahte asja: õngenööri läbimõõtu ja konksu suurust. Hea õngenöör on paindlik ja umbes 0,20–0,25 mm läbimõõduga. Konks võiks olla õhemapoolne, et see jääks paremini kala suu/huule külge kinni. Ujukeid on palju eri suuruses ja kujudega, enamikele on tuttav traditsiooniline punavalge ujuk, mis sobib hästi tavaliseks õngitsemiseks.


Varustus algajatele

Lisaks õngitsemisvarustusele ei tohi ära unustada ka sööta. Kõige tuntum sööt on muidugi ussike. Labidaga kaevama pole tarvis minna, sest poes leidub juba õige suurusega ussikesi küll. Ussi konksu otsa saamine on muidugi omaette kunst ning ka seal on erinevaid variante. Kui jätad näiteks ussi terves pikkuses konksu otsa rippuma, siis uss liigutab ennast, meelitades nii kalu ligi. Võid proovida erinevaid mooduseid ja otsustada siis, mis kõige paremini toimib.

Õngitsemine algab kalastuskoha sügavuse kindlaks tegemisest. Reeglina tuleb kala ligi kõige paremini põhja lähedalt. Reguleeri õngitsemissügavust ujukit õngenööril liigutades. Heida õngerakendus vette ja vaata, kas ujuk tõuseb püsti.

Lisa õngenöörile konksu juurde väike raskus, mis tõmbab konksu allapoole. Kui raskus ja konks lebavad põhja peal, siis on ujuk külili. See tähendab seda, et pead ujukit tõmbama õngenööril konksu poole. Kui ujuk tõuseb püsti, siis oled leidnud õige õngitsemissügavuse.

Kala näkkamist märkad ujuki liikumisest. Mõnikord tirib kala ujuki kohe vee alla, mis annab märku sellest, et on aeg kala veest välja tõmmata. Võib juhtuda ka nii, et kala tõstab sööta ülespoole, mistõttu ujuk jääb külili vee peale. Ka siis on mõttekas õng veest välja tõmmata.