Motonet-logo
E-poe klienditeenindus
Klienditeenindus: tel (mobiilikõne hind), e-post: klienditeenindus@motonet.ee
Klienditeenindus on avatud tööpäeviti 8-20, laupäeviti 9-17, pühapäeval 10-18.

Talvine kalapüük

Kirglikku kalameest ei peata pakane ega lumi. Nii mõnedki kalapüügihuvilised lähevad talvel järve või merejääle, et rahulikult kalapüüki nautida. Seal saad olla omaette oma mõtetega ja nautida vaikust. Sõbraga kalale minnes saad ka maailmaasju arutada. Selleks, et jää peal liiga külm ei hakkaks, peaksid ennast vahepeal ka liigutama.

Esmakordselt jääpüügile minnes võiksid minna kellegiga, kellel on sellel alal mõningane kogemus ja vastav varustus. Nii õpid põhitõed selgeks ja järgmisel korral võid juba omaette proovida. Selleks, et saaksid jääpüügiga algust teha, panime siia kirja kõige tähtsamad punktid.

1. Riietus

Talvisel kalapüügil on väga oluline, et riietus oleks vastavuses ilmastikuoludele. Alusta korralikust hingavast soojast aluspesust, sinna peale kihiline riietus. Pealisriie peaks olema hingav ja selles peab saama ennast vabalt liigutada. Pea külma eest kaitsmiseks pane pähe soe müts ja mütsi peale tõmba pealisriide kapuuts. Et käed külmetama ei hakkaks, siis pane kätte sõrmeotsteta sõrmikud (nendega on hea kala käsitleda ja sööta konksu otsa panna), sõrmikute peale soojad labakud. Võid kaasa võtta ka varukindad juhuks, kui ühed kindad märjaks saavad. Jalanõude valikul on olulisteks märksõnadeks veekindlus, libisemistakistus ja soojus. Ja muidugi käivad saabaste sisse ka soojad sokid.


riietus

2. Varustus

Enne jääle minekut veendu, et sul on olemas vajalik varustus. Kindlasti on sul vaja jääpuuri, et auke puurida ja jääkulpi, millega jääaugust jääpuru eemaldada. Kuna sa terve püügiaeg seista ei jaksa, siis võta kaasa soojustusega tool, millel istuda. Saadaval on toole, mis on seljakoti küljes võis siis kast-toole, nii ei pea eraldi tooli kaasa tarima. Kogu oma varustuse saad mugavalt panna kalastuskelgule. Kui on plaan minna tuultele väga avatud veekogule, siis soovitame võtta kaasa ka kalastustelgi, mis sind tuule eest kaitseb.


varustus

3. Püügivahendid

Jääpüüki on võimalik teha kahte erinevat moodi: söödaga püük ja talilandiga püük.

Söödaga püügiks vajad kärbsetõuke või sääsevastseid. Pane söök konksu otsa, lase konks vette ja oota, millal kala näkkab.

Talilandiga püügiks vajad lisaks landile ka talipüügi ritva, sööta pole sellel juhul tarvis. Ridvaga püügil tuleb puurida mitmeid auke ja nende vahel siis katsetada, kus kõige paremini kala näkkab.


püügivahendid

4. Turvalisus

Jää peal kalastades on väga oluline meeles pidada turvalisust. Selleks, et jääle minna, peab selle paksus olema vähemalt 10 cm. Võid jää paksust sind huvitaval veekogul vaadata Päästeameti lehelt. Jäänaasklid ja vile on esmane varustus, mis hädaolukorras aitavad. Jäänaasklid riputa omale kaela enne jääle astumist ja ka vile pane omale kaela või käepärasesse kohta, kust sa selle kiiresti kätte saad. Kasuta jääl alati naastudega saapaid või libisemisvastaseid taldu.

NB! Jääl liikumise meelespea:

• Veendu, et jää kannab. Võid puurida prooviauke, et näha jää paksust.

• Pragude, lahvanduste ja sildade juures on jää alati nõrgem. Tähelepanelik tuleks olla ka kõrkjate kasvukohas ja suudmekohtades.

• Vooluveekogudel, nagu jõgi või oja, on alati nõrgem jää, kui järvel või tiigil.

• Väldi pimedas jääl liikumist, äraeksimise oht!

• Lagedal veekogul puhub enamasti tuul, mistõttu tekib külmumisoht kiiremini.

• Alkoholi tarbimine loob petliku soojatunde ja kiirendab keha jahtumist.


turvavarustus

5. Söök ja jook

Pikalt külma käes istudes kaotad palju soojusenergiat. Võta termosega kaasa kuuma jooki, teed või kohvi. Hea oleks, kui oleks kaasas ka söök. Võid söögi panna toidutermosesse, toidu soojendamiseks võid kaasa võtta priimuse. Soe söök ja jook soojendavad keha seestpoolt ja nii saad ka energiat juurde.


söögi- ja joogitarvikud