Motonet-logo
E-poe klienditeenindus
Klienditeenindus: tel (mobiilikõne hind), e-post: klienditeenindus@motonet.ee
Klienditeenindus on avatud tööpäeviti 8-20, laupäeviti 9-17, pühapäeval 10-18.

Mootorratta kevadhooldus

Kevadine kontrollnimekiri mootorratturitele

Kohe-kohe algab mootorrattahooaeg ja nüüd on viimane aeg oma raudne suksu üle vaadata. Siit leiad lihtsa kontrollnimekirja, mis aitab mootorrattahuvilistel hooaega sujuvalt ja probleemivabalt alustada.


Värsket õli masinale

Kui sügisel jäi õli ja õlifiltri vahetus tegemata, siis tee seda nüüd. Õli kvaliteedinõudeid saad kontrollida mootorratta kasutusjuhendist. Õlilekete vältimiseks vaheta ka õlikorgi tihend. Õli ja õlifiltri vahetuse kohta saad lisa lugeda siit.


Õhufilter ja süüteküünlad

Õhufiltril on oluline osa mootori töös. Kui õhufilter on määrdunud, siis tuleb see välja vahetada või hooldada. Uued süüteküünlad tagavad tugeva sädeme ja hõlpsa käivitamise kogu hooaja vältel. Õiged varuosad oma mootorrattale leiad varuosade otsingust. Vaata näidisvideot õhufiltri immutamisest ja vahetamisest.


Värske kütus paaki

Tanklates müüdav kütus aegub mõne kuu jooksul, olenemata selle kvaliteedist. Pane paaki uut kütust. Hooaja alguses on kütuse sees soovitatav kasutada lisaainet, mis kütusesüsteemi puhastab. Vaheta ka kütusefilter uue vastu.


Pakkumine
Motul-bensiinimootori-puhastuskomplekt-2-x-300-ml

Motul Engine Clean Kit mootori puhastuskomplekt sisaldab kahte...

14,90€
(tavahind 19,90€)
Pakkumine
Motul-Gasoline-heitgaaside-vahendamise-komplekt-2-x-300-ml

Motuli heitgaaside vähendamise komplekt sisaldab kahte puhastuslisandit, mis...

14,90€
(tavahind 19,90€)
Motul-Boost-and-Clean-Moto-kutusesusteemi-puhastaja-200-ml-EFS

Motul mootorratta bensiinisüsteemi puhastusvahend puhastab tõhusalt kogu...

14,90€
Motox-bensiinimootorite-pihustite-puhastusvahend-400-ml

• Puhastab tõhusalt ja kiirelt • Kindlustab ühtlasema pritse ja puhtama...

5,99€
Star-brite-Star-Tron-bensiini-lisaaine-250-ml

Esimene bensiini lisaaine maailmas, mis baseerub looduslikele ensüümidele....

22,90€

Testi siduri toimimist

Kui siduriheebel ei tööta korrektselt, uuri enne sõidu alustamist vea põhjust. Siduri jäikuse põhjuseks võivad olla trossiotsad, mis vajavad määrimist. Tuim siduri võib olla põhjustatud õhust hüdraulikasüsteemis või väljaveninud trossist. Kui sidur töötab normaalselt, aga mootor ei kiirenda isegi suurtel pööretel, võivad probleemiks olla kulunud sidurikettad või reguleerimata siduritross.


Pidurite kontroll

Pidurite toimimist testi enne sõitu. Veendu, et piduriklotside kiht on piisavalt paks. Samuti on hea mõte kontrollida piduriketaste paksust ja nende sirgjoonelisust. Piduriketaste minimaalse paksuse leiad kasutusjuhendist.

Kõver ketas kulutab piduriklotse ka kiirelt toimiva pidurisüsteemi puhul. Kulunud piduriklotsid ja kõverad või liiga õhukesed pidurikettad vaheta välja. Kui piduriklotsid on ühelt poolt kulunud, kontrollige pidurisadula ja selle libisevate klotside seisundit. Pane määret piduritrossidele, vaheta pidurivedelikud uute vastu ja tühjenda/õhuta süsteemid.


Akust energiat

Akut rattale pannes kinnita kõigepealt punane (+) ja seejärel must (-) klemm. Kui akut ei ole talvise hoiustamise ajal lahti ühendatud, siis mõõda aku pingeid multimeetriga ja vajadusel laadi seda. Kui tegemist on traditsioonilise hooldatava akuga, siis kontrolli akuvedeliku taset. Kui tase on alla märgistuse, lisa akuvedelikku. Hoolimata heast hooldusest on mõnikord siiski vaja aku välja vahetada. Sobiva käivitusaku oma mootorrattale leiad varuosade otsingust.


Rehvid

Kontrolli oma mootorratta rehve ja nende välist seisukorda. Rehvi keskel peaks olema vähemalt 2,0 mm mustrisügavust. Uute rehvide mustrisügavus on 4,0–7,0. Rehvide vanust saad kontrollida, vaadates DOT-templit küljepinnal.

Üle viie aasta vanused rehvid on soovitatav välja vahetada. Veendu ka, et rehvid on täis pumbatud tootja poolt soovitatud õige rõhuni. Rehvirõhku mõõdetakse alati külmadelt rehvidelt. Tavaliselt peaks tänavaratta esirehvi rõhk olema umbes 2,3 baari ja tagarehvi veidi rohkem, umbes 2,7 baari. Täpsed soovituslikud rõhud leiad oma ratta kasutusjuhendist.


Särav pill püüab pilke

Pese mootorratast õrnatoimelise ja vahavaba pesuvahendiga. Vahusti ja survepesur muudavad selle lihtsamaks, kuid tasub olla ettevaatlik laagrite, jõuülekande ja elektriühenduste osas. Enne pesemist kata väljalasketoru ots kinni. Pärast pesemist kuivata kuivatuslapi või puhuriga. Tootevalikust leiad plast-, kummi- ja metallpindade töötlemis- ja poleerimistooteid, samuti kaitsevahasid ja -katteid.


Ketikontroll

Puhasta ketti ketiharja ja ketipuhastusvahendiga. Pärast pesemist soojenda ketti ja määri see ketiõliga. Lase õlil enne sõitmist taheneda, et ketiõli veljele ei pritsiks.


Ole nähtav!

Kontrolli, et esituled ja muud elektriseadmed töötaksid korralikult. Tootevalikust leiad pirnid ja releed, mille seast saad vajadusel uue valida, kui mõni tuli on kustunud. Nii igaks juhuks hoia alati vähemalt ühte varupirni rattakotis. Ära unusta ka endale helkurvesti selga panna!


Mootorratas soojaks ja sõitma!

Esimene käivitus peale talve võib nõuda veidi kannatlikkust. Lase mootoril korralikult soojeneda ja jälgi, et mootorist ei lekiks vedelikku. Tee lühike proovisõit ning testi uuesti pidureid ja mootori tööd. Head sõiduhooaega! Vrõnn-vrõnn!